Opublikowano Dodaj komentarz

Sześć pytań dotyczących skuteczności probiotyków

Probiotyki, jak się nam mówi, są dobre dla flory jelitowej i żołądka, ale także dla nastroju, odporności, infekcji… krótko mówiąc, dla ogólnego zdrowia. Czy te twierdzenia są prawdziwe? A wśród niezliczonych szczepów, które z nich mogą mieć wpływ?

Probiotyki

W aptekach, parafarmaceutykach, sklepach ze zdrową żywnością czy w Internecie można znaleźć mnóstwo produktów probiotycznych. Nie jest łatwo się w nich odnaleźć, gdy nic o nich nie wiesz! Philippe Langella, dyrektor ds. badań w INRA, wyjaśnia:

        „Bezpieczeństwa Żywności oczyścił ten rynek, na którym było wiele nadużyć, ale moim zdaniem ustawił poprzeczkę o wiele za wysoko, wymagając od nich skuteczności zbliżonej do leków, którymi nie są, nawet jeśli niektóre z nich mają dossier naukowe, które czasami są silniejsze niż niektóre minerały i witaminy, które są upoważnione do składania oświadczeń zdrowotnych. »

Jedno jest pewne: probiotyki nie są jednorodną rodziną, a ich działanie zależy od szczepu. Wyzwaniem jest więc ustalenie, który z nich przyniesie oczekiwane korzyści. Popełnienie błędu nie jest w zasadzie bardzo poważne, ale ponieważ są to produkty, które mają znaczny koszt, lepiej jest iść do tych, które zostały ocenione.

Probiotyki odbudowują florę bakteryjną podczas kuracji antybiotykowej. Prawda czy fałsz?

Prawda. Eksperci są nieugięci: znając szkodliwy wpływ antybiotyków na mikrobiotę (nazwa, którą naukowcy obecnie nadają florze jelitowej), probiotyki, które mogą pomóc przywrócić jej równowagę, mają swoje należne miejsce.

Wykazano, że kilka szczepów dobrych bakterii jest skutecznych w zapobieganiu biegunce związanej z antybiotykami:

„Powinny one być podejmowane od początku i przez cały okres leczenia antybiotykami, unikając formuł, które zawierają również prebiotyki, takie jak FOS lub inuliny, które mogą nasilać biegunkę”, mówi profesor Marie-Bénédicte Romond, profesor badawczy na Wydziale Farmacji w Lille. Jeśli chodzi o dalsze przyjmowanie probiotyków, które łączą kilka szczepów w celu przywrócenia różnorodności flory, wydaje się to logiczne, ale nie zostało to udowodnione.

Probiotyki ograniczają objawy zapalenia żołądka i jelit. Prawda czy fałsz?

Prawda. Metaanaliza opublikowana w 2015 roku potwierdziła skuteczność szczepu Lactobacillus rhamnosus GG w walce z biegunką związaną z zapaleniem żołądka i jelit, ze skróceniem nie tylko czasu trwania, ale również intensywności, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Już w 2014 r. kilka europejskich pediatrycznych towarzystw naukowych podkreśliło zainteresowanie tym wskazaniem u dzieci, podobnie jak drożdżami Saccharomyces boulardii (Ultra Yeast), jako uzupełnieniem środków dietetycznych.

Probiotyki łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego. Prawda czy fałsz?

To prawda, niektóre z nich zostały wykazane w badaniach klinicznych kontrolowanych placebo, aby zmniejszyć ból jelit, wzdęcia i dyskomfort u osób cierpiących na ten zespół, znany również jako funkcjonalna kolopatia, i poprawić jakość ich życia. Jednak nie u wszystkich i nie z takimi samymi wynikami: „Ci ludzie reprezentują bardzo heterogeniczną populację”, mówi Philippe Langella. Często konieczne jest wypróbowanie kilku preparatów i pozostawienie co najmniej 4 tygodni leczenia, aby ocenić efekty. »

Probiotyki mogą poprawić nastrój. Prawda czy fałsz?

Nie wiemy. Prowadzone są badania mające na celu znalezienie szczepów, które poprzez swój wpływ na florę są w stanie regulować poziom serotoniny, hormonu nastroju” – mówi prof. A także w krajach skandynawskich, gdzie probiotyki są testowane w celu zapobiegania depresji, która jest szczególnie częsta w tych regionach ze względu na brak światła w niektórych porach roku. Ale z wyciąganiem wniosków trzeba będzie poczekać na wyniki. »

Probiotyki zapobiegają nawrotom infekcji pochwy i dróg moczowych. Prawda czy fałsz?

Prawda.” Wiemy, że te choroby są bardzo często związane z brakiem równowagi we florze pochwy. I mamy silne badania kliniczne pokazujące, że kobiety leczone dopochwowo pewnymi szczepami lactobacillus mają dwa razy mniej nawrotów niż te, którym podawano placebo. W szczególności Lactobacillus crispatus przy bakteryjnej waginozie lub zapaleniu pęcherza moczowego oraz Lactobacillus rhamnosus przy infekcjach grzybiczych. »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.